с. Лазещина, 1160, Рахівський р-н, Закарпатська обл.
+380972344032
pyate.koleso@gmail.com
Бронювати
Початок річки Чорна Тиса
Початок річки Чорна Тиса

Початок ріки Чорна Тиса     Тиса (рос. Тиса, венг. Tisza) – ріка в південно-східній Європі, лівий і самий довгий приплив Дунаю. Тиса бере свій початок на сході Закарпатської області України. Її утворюють, зливаючись біля міста Рахова, ріки Чорна Тиса й Біла Тиса. Джерело Чорної Тиси перебуває на північно-східних схилах хребта Свидовець на висоті 1400 м над рівнем моря.

Біла Тиса бере початок на південно-західних схилах масиву Чорногори, на висоті 1650 м над рівнем моря. У межах України довжина Тиси становить 201 км. На окремих ділянках Тиса утворює границю України з Румунією, а потім України з Угорщиною.
На Тисі розташовані міста: Рахів, Тячів, Хуст, Чоп (Україна); Сігету-Мармацієй (Румунія); Домбрад, Токай, Сольнок, Сегед (Угорщина).

Початок ріки Чорна Тиса     Від Ясіня на відстані 23 км на захід, де колись був державний кордон, де Свидовецький хребет, якому належить Вододільний хребет, що розділяє Тересву й Тису, на висоті 1265 метрів над рівнем моря, відкривається незрівнянна панорама. На південь до Фоголшосу лежить на висоті 1707 метрів Татарука, на захід ріки Тересва, де збирається вода в руслі Турбату, ми можемо милуватися надзвичайним видом на джерело. Праворуч піднімається гора Гропа (1758 м), ліворуч Братківська (1788 м). У променях сонця на сході привертає до себе увагу пам’ятник. На цьому місці в 1879 році, після Сегедского наводнення, угорський король повелів засадити місцевість лісом. Дерева не збереглися, але на камені й сьогодні можна знайти пам’ятну дошку, де написано: “Тісо Лайош, лісова група. 23 серпня на честь глави закладене”.

Початок ріки Чорна Тиса     На рубежі ХIХ-ХХ століть цю прекрасну місцевість охопив туристичний бум. На це вказує той факт, що в східному напрямку від пам’ятного знака був побудований мисливський будинок, де приймали туристів. Нижче від пам’ятника на висоті 1230 метрів над рівнем моря перебуває струмочок. Це початок ріки Чорна Тиса. В 1889 році за допомогою труби воду відвели на кілька метрів на схід. Так відносно легко наблизили кам’яну стіну, тим самим зміцнили сторону стіни. Тут і стоїть пам’ятник, на якому на мармуровій дошці написано: “Початок Тиси”. Після Тріанонського мирного договору табличку було замінено на чешсько-русинську. В 1939 році, після повернення Закарпаття в Угорщину, табличку знову замінили на угорську, а ще був споруджений кам’яний стовп, на якому перебував торул (птах).

Початок ріки Чорна Тиса     Сьогодні з кам’яної стіни, кругоподібної ємності, випливає джерельна вода. Біля кам’яної плити стоять два залізні стовпи, які попадають на бетонну плиту, і нагадують нам про постамент пам’ятника
В 2006 році силами Сегедського наукового суспільства ранні написи на пам’ятнику замінили на мідну таблицю, на якій є напис на угорській й українській мовах. Джерельна вода з кам’яної ємності просочується крізь базальтову породу й відправляється в 50-ти кілометрову подорож – Чорною Тисою

Comments are closed.

Туристичний готельно-ресторанний комплекс "П'яте Колесо"
  • телефон:

    +38 097 234-4032
  • email:

    pyate.koleso@gmail.com